AG FREIZEIT

"Der Name ist Programm" - 7´´EP 2001

Tohle EP se mi dostalo do ruky od kamaráda z Drážďan, který to dokonce snad vydával (Wahnfried rec.) ještě spolu s dalšími například Funtomias Records. AG Freizeit je sice kapela, které hraje skoro 7 let (charakterizoval bych je jako street punk), ale výkony tomu podle mě moc neodpovídají. Je to prostě klasický německý punk, s německými texty, kterého se u našich západních sousedů najde móře. Samozřejmě jsou zde lepší kousky („Abi-pogo“), ale celkově nahrávka není nic extra stejně tak to ale není úplně k zahození. Některý místa zní pěkně (hlavně úseky, kde se střídá hlavní zpěvák s ostatními vokalisty), ale jinak bych tuto nahrávku zařadil do škatulky průměrné. Tenhle typ kapel je určitě o mnoho lepší na koncertě, kde je punková atmosféra a kde přispívá k atmosféře i dobrý image kapelky…kdo by měl zájem, nechť se ozve na email vydavatele michael.schoenfelder@sz-online.de nebo se podívá na www.agfreizeit.de (by KTČM)

CREEKS

"Demo 2001" - MC 2001

Kapela The Creeks je personálně propojena s The Venusshells a je to i docela znát. The Creeks je ale víc punk a hlavně víc na pogo. Demo ze srpna 2001 je nahráno v průměrné kvalitě, ale za to se na něj najde spousta pěkných okamžiků. Pro mě je nejlepší asi píseň „Kids“. Celý by se to dalo charakterizovat jako punk77 nebo trošku i oipunk (ostatně v kapele hraje skinhead). To je asi tak celý, co se o týhle nahrávce dá říct, protože texty jsem nenašel a ani jiné informace. A nakonec opět platí o Creeks to samé jako o Venusshells => na koncertě jsou prostě výteční!!! (by KTČM) 

CZECH AND SLOVAK

"Street Kids" - CD (78:30) 2001 (Rabiát Records)

Suprová a zároveň i první Slovensko-Česká kompilace 18-ti kapel hrajících Oi!, Punk a HC mezi nimiž najdete výborně i průměrně hrající kapely. Zvuk vám decibelově rozezní váš room, počtete si v graficky dobře zpracovaným bookletu, kde každej song je i v anglické verzi, což není na škodu pro cizinu:-) Když mi zazněly Happy Cocks nevěřila jsem svým ušním boltcům, protože jsou jedničkou včetně parádních Brickfield (nemůžu si pomoct, ale Zóna zníííí... :-), u kterých jdou texty přímo ze srdce. Velice mile mě překvapily kapely jako Degradace a Načo Názov, parádní skáčkový song od Brigady, pohodový DPH, frendíci z Ledvinový Koliky a Provokace, Street Machine, Better Way, Postoi, Incident se svým "Elite Boys", Riot, Začiatok Konca, s Rozporem moc nechoďte na pivko, ale na "Žrádlo":-), dál na CD najdete 3:2 pro MH, Fist Boi!s a pokud smrdíte, tak si nic nezačínejte s Operací Artaban... Čím skončím tuhle recenzičku, snad jen, že "Československo" bylo a je:-) Parádní věc!  (by MARKY) 

DISIDENT

"Sa Hnevá" - CD-R (31:02) červenec 2002 (Burina Records)

Počiatky kapely Disident sú niekde v roku 1995, ale naozaj fungovať začala až o 3 roky neskór. Po zmene názvu a basáka dodnes hrajú... tak s tímto úvodem se vám představí tahle Slovenská punková čtyřčlenná partička. Tohle CD-R je stoprocentně D.I.Y. a obal tomu fakt svědčí, protože je kreslený a červená fixa se vám propije na druhý straně:-) Ale fuck off business, protože tahle punkovka má veselou muziku (jaj, snažím se vyvarovat se srovnávání, ale nedá mi to, že mi to chvílemi připomíná trochu Zónu A:-) Jinak texty jsou pohodový a fajnový a vlastně jsou o životě... třeba "Víkendoví hrdinovia" (o víkendových punkerech) nebo "Zradcovia" (o fašounech, kterým se to jednou stejně vrátí), dál "Naša generácia" atd. Celkem na tomto CD najdete 13 songů a zvuk zní klasicky punkově, takže pohoda!  (by MARKY) 

DEGRADACE

CD-R (34:03) Nahráno ve Frýdlantě 11. 5. 2002

Panečku… Ostrava na to jak byla celou řádku let nečinná, vyvrhla na svou pustou ulici čtveřici frendíků říkající si Degradace. Když se budete lukovat na obal zjistíte, že se jedná o kapelu složenou z punk, skins a rude boy. Tedy shrnu-li to, je zde značný vliv Clockwork Orange, kterému věnují i druhý song s tímto přínosným názvem, jenž má svou osobitou „mechanicko pomerančovou“ kůru:-) Snad nejen pro mě, ale i pro vícero píplů je remkový (úžasný) song s názvem „Revoluce“, dohání jí „Ostrava“ a v těsnym závěsu se drží „Život“, „Tisíc“, „Nejedeš v tom sám“… ksakru, to bych vyjmenovala všechny songy:-) Ale co, všech 12 písní je fakt dost nařáchlejch. Co bych trochu vytkla je kvalita zvuku, ale to vem CIP, protože tahle kapela je fakt dobrá!!! Hodně úspěchu! (by MARKY) 

Deratizéři  

"Zbloudilá" - CD, MC 2005 (Cecek Records)

Nejsem zřejmě fanoušek kapely Deratizéři. První deska mi přišla udělaná jako odpověď na výbornou Démophobii Démy ze ZNC, druhou desku jsem už ani neslyšel a třetí se mi dostala do rukou proto, že ji vydává věhlasný a snaživý Cecek Records.

Asi nejsem ten správnej, co má tuto desku hodnotit, ale snažil jsem se jí poslechnout až do konce. Nakonec jsem pár songů přeskočil a některé si zapamatoval. Upřímně řečeno: Nahrávka je kvalitní, texty tak nějak normální, rockové, někdy snad i příjemné, muzika melodická, mnohde však vyvstává otázka, proč vůdčí osobnost kapely Sváťa (jinak Totální nasazení) neposkytl tu či onu píseň své „kmenové“ kapele, někde zase říkám – to jsou totáči.

Deska odsejpá, tu a tam zazní saxofon, jinde zase flétna, často uslyšíte ženský zpěv (Veronika, hostka Volantů). Pro mě však vrcholem budiž píseň „Hvězdy z minaretu“, která je celá v, dá se říct, takové nechutné formě country (jinak mi country nevadí). Nevím, co touto deskou chtěli říct členové, snad se pobavit, odpočinout si. Já myslím, že z jejich strany no problem, povedlo se. Nevím ale, jestli se pobaví a odpočinou si i posluchači (a když to tak vezmu: komu je tahle deska vlastně určena??).  (by PETR BEJKOVEC 05/2005) 

DESTROYSELF

"Destroyself" CD-R 

Destroyself je kapela, o které jsem slyšel již hodně dávno. Měl jsem ji vždycky spojenou se skejtovou scénou. Bylo to proto, že hráli několikrát v druhý půlce devadesátých let na různých skejtových závodech (hlavě v Ústí nad Labem). Mě se v každém případě líbili, ale v té době hráli ještě v 5ti, avšak jejich zpěvák Vilík brzy odešel a zpěv převzal kytarista Míša T., což jsem již tehdy velmi ocenil (i když Míša to slyšel nerad). Avšak postupem času došlo ke změnám a začal zpívat Kamil R., tehdejší basista (dnes působí jako zpěvák v teplických The Hysterics) a muzika se trochu změnila. V roce 2002 vyšla deska Kontrolujou!, která pro mě byla tak trochu krokem zpátky. Důvodem byl zejména Kamilův zpěv, který byl na poslech nepříjemnej a ve vysokých tónech velmi špatně zvládnutej. Budiž, deska to nebyla špatná co s muziky týče. Kamil R. tuším v roce 2003 nebo 04 z kapely odešel a bubeník Pepíno, nový basista Lojza a Míša s mikrofonem na stojanu a kytarou na krku nahráli nové CD s prostým názvem Destroyself, které je velkým příslibem a které vychází právě v těchto dnech na labelu Cecek Records. Za nálepkou Destroyself rozhodně nečekejte primitivní punk s jednoduchými texty. Ten tam rozhodně nenajdete. Destroyself hrajou velmi specifickou směs melopunku, punkový klasiky, místy jsou zde cítit i prvky crossoveru či slyšet metalové rify. To však rozhodně není na škodu. V muzice Destroyself je místy slyšet jejich známější kolegy Totální nasazení (píseň Fajl eksklusiv), místy jsem si vzpomněl i na legendární hardcoreovce Kritická situace (song Emoce monstra), dokonce jedna píseň je tak trochu grungeová (i název tomu napovídá – Pohlednice ze Seattlu). Zvukově je deska průměrná, avšak když přihlédneme k tomu, že byla nahrávána v obýváku, nelze než ji považovat za vcelku zdařilou. Škoda jen, že celková hlasitost nástrojů se u jednotlivých skladeb malinko liší (zejména druhá část desky mi hraje jinak než první….). Pokud však nehledáte primitivní punk s tisíckrát omletými texty, nejste zas tak zaměřeni na hyperkvalitní zvuk, pak je to deska, která vám má co říct. Má poselství, má názory, je barevná a má jednoduchý, ale mnoho říkající booklet. Takže do toho! (by KTČM 04/2005) 

DPH

"Slobodná spoločnost" - MC 2000

DPH je slovenská kapela z Nitry a je to prostě punkrock (Chrapůň-zpěv, Miško-kytara, Harwy-kytara, Igor-basa, Adam-bubny) a výtečnej. První je moc hezky melodický intro a hned pak začínají písní „Konec světa“, což je jasná hitovka. Texty jsou o konkrétních punkových tématech a o tom to celý je. Podle mě je nutný stále připomínat to a upozorňovat na problémy, který máme. Na MC se samozřejmě najdou i slabší okamžiky, ale hlavní je to, že celkově nahrávka odsejpá a vůbec se s tim nesere. Prostě to jede od začátku do konce. Předposlední písní je „090y“ což je jakási předělávka   od Iného Kafe s moc zajímavým textem. Pěkná věc, už se těším, až DPH uvidím naživo. (by KTČM)

EXISTENCE

".existence.zde.cz" - CD-R (22:20) 2003

Existence…pojem nabývající na podstatě svého bytí…:-) neunáhlujme se však filozofickými myšlenkami, ale raději se zaposlouchejme do hudby, kterou nám kapelka Existence nabízí. Po stisknutí play na přehrávači se na prvních pár vteřin ponoříte do indiánských líbivých zvuků songu „Jiv z Dorru“, které vystřídá hardcorově tvrdá muzika s česky zpívaným hlasem s trochou nu-metalového nádechu. V druhém songu s názvem „Arabian Disco!“ použila tahle litoměřická parta i samply, jenž zní s drsným hardcorem skutečně zajímavě a řekla bych, že trochu je cítit z refrénu i maličkatý vliv kapely System of a Down, ale neříkám, že se jim značně podobají, ba naopak. Existence existuje více jak deset let, a proto si dokázala vytvořit i určitou osobitost stylu a zvuku. Tahle banda je originální nejen svou experimentací, kterou do tohoto kotouče vnesla, ale i díky česky zpívaným textům, které v tomto stylu rozhodně nejsou samozřejmostí. V písni „Skoky do dlaně“ vás navedou pilotní navigátoři do celého jumpingového skoku:-) Předposlední píseň „V přítmí“ je naladěna na příjemně pohodový „hardcoreček“ prolínající se se zvuky píšťal. Ovšem šest minutek je šest minutek. A závěrečný song s názvem „Gayindeh jahrama“ je opět v duchu indiánských bubnů a zpěvů, samotný název tohoto songu pravděpodobně značí samotné slovo Existence, jelikož je tam neustále zdůrazňováno, tedy střídání indiánského náčelníka spolu s „náčelníkem“ Existence působí skutečně zvláštně, ale velmi originálně. Shrnu-li vše podstatné, tak toto pálené CD, natočené v pražské Hostivaři, obsahuje 5 zvučných a originálně sladěných hardcorových písní s kvalitním zvukem. Název tohoto CD je v podstatě odkaz na jejich výjimečné webové stránky skládající se z jednotlivých pater výtahu. Výtah je podstatou i celého bookletu, ve kterém naleznete i texty. Tedy závěrem lze říci, tahle HC banda má skutečně pro originalitu uděláno:-) (by MARKY, 4/2004)

FAST & LOUD

"Czech and Slovak punkrock compilation" - CD (66:19) 2002; Emergency Records

Tato kompilace čítá celkem 24 písní od 12-ti kapel různorodých stylů a to od punkrocku, přes HC, streetpunk až k samotnému crustu, zajímavé je i propojení českých a slovenských kapel (taková česko-slovenská družba:-). Jmenovitě jsou zde zastoupeny kapely: Thalidomide, Nonconformist (SR), Red Insect, Davová psychóza (SR), Zeměžluč, Gauneři, Pazi Snajper, Degradace, Attitude (SR), Ilegality (SR), Exekuce a V.A.P. Osobně mě zaujaly kapely Nonconformist, Pazi Snajper a Attitude (vždyť to jsou pro mne neznámé kapelky:-) Výborní tu jsou moji oblíbenci - Degradace, Davovka, Zeměžluč, Gauneři a Ilegality. V bookletu nejdete od každé kapelky jeden song plus anglický překlad včetně kontaktu na ně. Upřímně kompilačky moc nemusím (kdo z nás ano:-), ale na druhou stranu si na kompilacích poslechnete kapely, které ještě třeba neznáte a pokud se vám zalíbí, začnete se po nich sami pídit a tak se stanou třeba vašimi oblíbenci. Já teď vím, že výše zmiňované neznámo - teď již trochu známé  jsou pro mne takovým "motorem":-) Doporučuji... (by MARKY) 

GAUNEŘI

"II" - CD/MC (36:39) 11/2002; Emergency Records

Jednoduchý, gangstersky prostřílený obal a název alba, jenž je ovšem i velmi neobvyklý, vám napoví, že tahle banda není lec jaká a není jen tak obyčejná! Gauneři s velkým G jsou správní a drsní chlapíci, kteří se s ničím nemazlí. Podle toho, co jsem o nich napsala byste čekali, že se nebudou mazlit ani s muzikou, tak ani s texty, ovšem to byste se zmýlili, protože tahle muzika je punkrock s hutným zpěvem, ale s melodickými doprovody. Parádní veselou ulítlostí je instrumentální song s názvem "Hon na psa":-) Výborné songy zde najdete jako například: "Buď svůj", "Idiot", "Černý klapky", "Jako lvy", "Brusle" - zajímavý čím se prolíná text s názvem tohoto songu:-) Výborná píseň je i "Nádražní stánky" a "Prasošou 2002", ovšem "Ušní píseň" je svým textem dost šílená:-) Nemůžu si pomoct, ale některé songy mi přijdou známý od jiných kapel, ale co, vem to čert, protože tahle Gaunerská banda to zahraje na profesionální úrovni se svými parádními a hlavně českými texty. Na závěr bych chtěla jen a jen doporučit, protože tahle partička drsných gaunerů moc dobře ví co dělají a dělají to sakra dobře.  (by MARKY) 

HAPPY COCKS

"We don´t need anything special" - MC 2000 D.I.Y.

Super! Tahle kapelka mi padla přesně na mou hudební frekvenci. Melodický punk rock ovlivněný Cock Sparrer, Menace a jim podobným kapelám. Sice na slovensky zpívaný kapely nedám dopustit, ale zkrátka těmhle týpkům z Nitry ta angličtina sedí! Na D.I.Y. je to velice slušná nahrávka včetně textů, ze kterých se mimo jiné dozvíte, že jsou anti-sportovci:-))) Abych byla i trochu kritikem, tak jim něco chybí, nazvala bych to "víc energie a síly" do zpěvu a trochu do hraní, protože (neříkám, že ve všech písních a možná i jen v některých pasážích) je to znát. Ale to nic nemění na jednom - tahle kapela má skvělou budoucnost! Jen tak dál a držím pěsti. Už se těším na nějaký koncertík, protože věřím, že na koncertě to bude přesně o tom o čem píšu. (by MARKY)

HOUBA

"...ať von zacvrč" - CD/MC (33:17) 2002 (Papagájův hlasatel Records)

Tááákže... Ať vezmete tuhle partičku z jakéhokoliv konce, vždycky se doberete k definitivnímu závěru, že Houba byla a bude punk a vy s tím neuděláte sakra nic! Zaměřme se, ale na výtvor, který tahle bandička zplodila. Pokud byste zakryli název Houba na přední straně obalu, tak byste mohli soudit, že se jedná spíše o jakýsi emo-hc vystupující přímo z hlubin zelených trav, ale zarazí vás již samotný název "...ať von zacvrč" - CO? No jasně že jde o prdel, která vás utvrdí, když otočíte na zadní stranu a pochopíte, že punk-pervers ještě nevymřel:-) Proč punk-pervers? Většinou se setkáte s obaly, na kterých jsou nahé ženy s velkým poprsím apod., ale dva nahý chlapy bez zakrytého čtverečku na přirození, to tedy ne. Shrnuli kompletně celý obal tohoto CD, poznáte, že Houba si dělá srandu snad ze všeho:-))) Ovšem POZOR, když se začtete do textů, usoudíte, že texty jsou propracovaný a především myšlenka tkví v pravdě věci! Co se týče kvality nahrávky... myslím, že plzeňský Avik má to své punkové jádro a tak požitek z téhle nahrávky bude skutečně umocněn vašimi pocity (ať už budou jakékoliv - skákejte z okna, rozbíjejte věci, pogujte...) Je to první věc, ve které Houbáci využili vokálů, které písním dodávají nadupanost, říz a především zdůrazňují to, co má v rychlým, melodickým a hlavně svižným punku být! Z písní bych vybrala "Hledáte dokonalost", "Tady mě máš", "Stromy", "Něžná", "Lituju!", "Otázky" s frontmanem Hřebíkem (No Sympathy) a velice zdařilé (dvě skáčkové) písně - "Jednička s hvězdičkou" a závěrečný "Pádlo" s vokály bubeníka a kytaristy:-) Závěrem lze tedy jen doporučit a přestat to už komentovat, protože "nekomentuj to a vypadni"! :-))) (by MARKY)

HOUBA / LENIWIEC

"Crazy Bros" - CD/MC + video  (33:22) 2004 (Papagájův hlasatel Records)

Tak se sama sebe ptám, jestli mi přísluší dělat recenzi zrovna na Houbu, ale zas na druhou stranu nebude to jen o ní, takže proč ne, že? :-) Éhm, jak tomu vlastně bylo na začátku... jo, jednoho dne se zrodila myšlenka udělat splitko, ale ne tak obyčejné, nýbrž "cik cak" nebo-li výměna textů s muzikou mezi dvěma spřízněnými kapelkami. Je fakt, že pár zahraničních kapel něco podobného zrealizovalo (třeba Dropkick s Business - mě tak napadlo:-) ale bylo to v angličtině. No, zkrátka buď mi to v Čechách uniklo, ale tenhle projekt je vážně ojedinělý a perfektní. Houbaři si s výbornou polskou partičkou říkající si Leniwiec a hrající reggae/punk, vyměnili muziku, ale textíky si přepracovali každá kapelka do své mateřtiny - tedy Houbaři si přetvořili leniwácké-polské texty a Leniwiec si přetvořili houbařské-české texty. Výsledkem je, že ať už jste fandové Houby a nebo Leniwců, tak vězte, že bez pohodového úsměvu a bez poklepávání si nohou, v klidu nezůstanete:-))) Pro někoho se to může zdát, že se jedná o lacinou záležitost bez nápadu, ale osobně můžu potvrdit, že to dalo klukům stejně zabrat, i když měli muziku v podstatě částečně vyřešenou, ovšem zpracování textů a přeložení z polštiny do nějakých veršovaných sloganů nebyla žádná sranda. Přejděme k faktíkům... CD obsahuje celkem 12 songů včetně video klípku od Leniwců, který byl natočen na jejich turné v Německu. Písně jsou prostřídány, takže se vám bude zdát, že Houbaři zahrají nový song a další zahraje vámi známá houbařská píseň, ale zahraná Leniwcema a to samé platí pro Leniwiec - takže polským fandům se bude zdát, že hrají nové a staré songy, akorát ty staré v novém kabátě:-))) Booklet je kreslený a moc zdařilý (a to mi dáte za praudu, protože houbařský kytarista se minul povolání chemika:-))) ne, jasný každý svého osudu strůjcem:-))) Co dodat na závěr? Že plzeňský Avik dal opět šťávu do kvality toho velice zdařilého kousku, který vám nesmí chybět ve vaší sbírce:-))) Vřele doporučuji!:-)   (by MARKY 8/2004)

JAKSI TAKSI

"On-line" - CD/MC 2001 (Risk Records)

Jaksi Taksi jsou poměrně známou kapelou, kterou myslim nemusim předstvovat, protože hrajou každou chvíli a kdekoliv v CZ. Tahle nahrávka má vlastně pořadové číslo 4. Předcházely jí „Hysterčák“ (1997), „Uvěř a zaplať“ (1999) a „Na běžícím pásu" z roku 2000. JT produkují punk rock, který se ale zdatně opírá o americkou tzv. neopunkovou vlnu 90. let. Na nahrávkách Hysterčák a Uvěř a zaplať není ovlivnění americkou scénou tak zřetelné, a proto jsou pro mě zřejmě vrcholem (hlavně Uvěř a zaplať) jejich tvorby. Jinak nahrávka On-line se dá zhodnotit jednoduše. Jedná se o písničky ve středním až rychlém punkovém tempu, jejichž texty se zabývají většinou problémy současné společnosti. Abych pravdu řekl, texty mě opravdu moc nenadchly. JT se snaží řešit některé problémy, do kterých až zas tak moc nevidí (usuzuji tak právě po přečtení těch textů) a z toho vznikají poměrně divné slátaniny. Samozřejmě, že ne ve všech 17ti písních. Najdou se jistě i texty, které mi přijdou výborné (například Manipulační, Počasí). Naopak hudba je v pohodě, ale pořád mi něco říká, že by měli mít JT více svých nápadů a nekopírovat cizí vzory. I když, kdo dneska nekopíruje, že! Přesto tvrdím, kdo má rád melodickej punk-rock, neměla by mu nahrávka chybět. (by KTČM)

JEDNA KREV

"Live!" - CD (22:07) 24. 3. 2001 (Showndown Records)

Jedna krev... (sorry za tu upřímnost, ale když jsem tenhle název slyšela poprvý, tak jsem myslela, že to jsou snad nějací náckové, tedy dřívější název byl snad pohodvější - One Crew?!) Ale jedná se pouze o můj názor! Tedy k recenzi, tahle nahrávka byla zplozena v klubu El Diablo (Hradec Králové odkud JK pochází). Ksakru, ale je to nářez, ty kluci se snad s Hard Corem už narodili, protože bych je zařadila do okruhu NYHC (NewYork HardCore) a taky jo, protože vliv kapel jako Warzone apod. je trochu znát, i když JK mají svůj styl a navíc, co mě hodně potěšilo, zpívaj některý písně česky. Zkrátka vycítíte z toho, že tahle banda drží spolu! Celkem zde najdete devět songů s názvy jako "Férová hra", "Hardcore My Style", která je též v češtině, "Pomsta", "Proti všem" a další. Zkrátka, pokud ladíte HCéčko s nádechem Oi! stylu, tak to berte do svý sbírky. (by MARKY)

JUGOSLAWIA / NONSENS (split CD)

"Pustka w pustocie" / "Nocne mary" - CD 2000 (Rovers&Arlekin / Papagájův hlasatel Records)

Dvě nahrávky dvou kapel vychází jako split CD (jinak na MC jsou zvlášť), což není tak obvyklé, ale ani to není špatný nápad. Tyto dvě kapely mají dosti společného, ale taky rozdílného. Takže: jsou obě z Polska, zpívají polsky a taky v obou kapelách stojí za mikrofonem ženy. Jako první na CD uslyšíte kapelu Jugoslawie, což je rychlý punk-core zvýrazněný saxofonem. Chvílemi se zdá docela stereotypní, ale většinou přijde něco, co člověk nečeká a tím se člověka snaží dostat. Jugoslawia zde má 11 písní. Další část CD je věnována kapele Nonsens, která se mi osobně líbí mnohem víc. Zpěvačka Barbara sice ze začátku tolik nekřičí, ale během 3 písní se z ní stane dračice a ukřičenej zpěv dává muzice na síle a nahrávka se stává výraznější a jadrnější. Nejlepší písní zdá se být asi Zapominasz a Musisz!. Slušná práce z Polska, doporučuji. (by KTČM)

K OBRAZU SVÍMU

"7´´ Entreé Předkrm" CD-R (18:57) únor 2004

V K.O.S. došlo k určitým změnám a to konkrétně posilou Temelína - basa (ex-Krach atd.) a jeho Lucky - kytara. Tyto změny daly skutečně K.O.S. to pravé ořechové. Takže milovníci klasického starého punkrocku si přijdou na své. CD obsahuje celkem 7 songů + 1 bonus z nichž je pět songů zpívaných english a tři songy česky. No, já osobně preferuji ty česky zpívané, ale neříkám, že by angličtina z Jerryho úst zněla špatně, jen mi to zkrátka přijde jak spousta zahraničních punkrockových kapel. Kdežto ta čeština spojena se starým dobrým punkrockem, navíc s příchutí klarinetu v některých písních, dělá K.O.S. velmi osobitý. I když na druhé straně čeština dává víc Jerrymu zabrat na dech:-) nic ve zlém:-))) Mezi mé favority patří songy "Šou komerční", skáčková "Společnost", "M.H.D.", ale musím uznat, že povedené jsou i songy "I wanna be Anti", "Boring", "Disappointment" atd. Obal CD vám K.O.S. naservírovali v jednoduchém duchu, ale s patřičným důvtipem. Dáte si je zkrátka jako takový předkrm v podobě LP, kterou po odposlouchání  přímo "sežerete" a to s chutí:-))) Texty jsou uvnitř bookletu, takže si angličtinu v klidu můžete přelouskat. Co se týče kvalitky hudby jako takové, tak zvouček je v pohodě, ovšem v některých písních bych trochu podotkla, že by nebylo na škodu více šťávy a energie, ale zas punkrock je punkrock, takže určitě uděláte dobře a nebudete litovat, když si toto CD pořídíte... máte mé doporučení... přeji dobrou chuť ;-)))  (by MARKY, 6/2004)

KRACH

"Náš styl" - CD (18:46) 2001

Kapelu Krach založil po rozpadu teplického Prúseru Kódl (pozn. Marky: byla tu výtka, že na vzniku Krachu se podíleli společně s Kódlem i Temelín a Martin Hejda:-). V Prúseru zpíval, zde také a tak nahrávka „Náš styl“ dosti připomíná Prúser v době nahrávky „Zbav se toho“ z roku 1996. Na tomto CD najdete 6 písní (nejvíc mě oslovila Všední obraz), včetně písně Bez peněz, kterou dokonce Prúser hrál. Bohužel, těsně po vydání tohoto počinu se Krach rozpadl díky problémům s bubeníkem. Škoda, myslím, že tahle nahrávka by jim hodně pomohla k častému hraní. Není totiž vůbec špatná. (by KTČM)

MALOMOCNOST PRÁZDNOTY

"Pátek 13" - MC (cca 20 minut) 2001 (Papagájův hlasatel Records) (reedice z roku 1996)

Tuhle kapelu zná asi každý, kdo se zajímá o českou scénu. MP sice už nehrajou, ale díky velkému zájmu Papagáj vydává tuhle pro někoho již kultovní nahrávku znovu. Jedná se o pět písniček mostecké kapely, která ukončila svou činnost tuším v roce 1998. Pro mě je to jedna z mích oblíbených nahrávek a tak vřele doporučuji. Jinak zde najdete 5 písniček, nejlepší jsou podle mě Pohádky s hezkým textem, další je Skládka, pak pomalejší Armáda, jako čtvrtý je cover Ramones s dobrým textem a nakonec Dalila, u které se zasmějete. Zvuk není ideální, ale o to u této nahrávky vůbec nejde. Pokud „Pátek 13“ nemáte, rozhodně si to pořiďte. (by KTČM)

MOČOVÝ MĚCHÝŘ

CD-R (08:40) leden 2004

Tohle promo demo CD se třemi songy se mi dostalo pod ruku přímo od kytaristy a back vokalisty Edy. Upřímně... hledala jsem chvilku na poslech toto klasického "syrového" punku a možná už tahle recenzička měla být napsaná již dříve:-) Ale punk to vem, jdeme na to! První song s názvem "Medvěde!!" je pojat osudem opíchaného medvěda:-))) Druhý song nese název "EURO 2000" k tomu asi není co dodávat, snad jen že tahle partička fotbalem žije:-) A poslední závěrečná je antisportovní "Tenisová" píseň s pěním o vrácení pulitrů namísto nenormálnosti blití na kurtech:-))) Trocha ironie ze síně slávy:-))) Co se týče celé nahrávky, tak nechci psát o pomlym a syrovym punku, ale jak se v některých recenzích zmiňuji, tak v jednoduchosti je krása a každý si v tom najde to svý! Nehledejte v tom žádný bravurní melodie a rýmující texty, zkrátka je to punk jak má být a komu se to nelíbí ať si ona místa políbí:-))) Slova na závěr, uvidíme s čím přijdou příště, ale už teď mě to zajímá, takže pánové čiňte se;-)  (by MARKY, 5/2004)

MOMENT

"Flirty" - CD-R (39:05) 2000 + MC 2001

"Ach ti, jenž nosí parohy" - tohle dílko je totiž věnováno všem obětem nevěry. Takže začnu nejprve muzikou - jedná se o klasickej, syrovej, jednoduchej punk (tu jednoduchost neberte doslovně, protože právě tohle dělá punk punkem, který je hozenej na skvělý pogo). Samozřejmě ne všechny songy vás rozpogují, ale co já vlastně vím jak je tomu na živo, protože jsem tuhle bandu snad nikdy nikde neviděla zahrát:-) Co se týče Plechyho-zpěváka, tak toho potkáte snad všude:-))) Ale zpět k muzice... nahrávka je v pohodě, takže přejdu k textům (sem to nějak vzala hopem:-) Výbornej text je "Nenávist" ("silnější slabšího bije, z nenávisti člověk blije..."), další dobrej song nese název CD a to "Flirty" nebo-li "Tvoje flirty už mě nebaví", následují písně jako "Politická", "Fet men", "Pracovní náplň", textově je dobrej i "Domov důchodců", ale je stejně utahanej jako "Osudová" nebo-li "Osud". No, kdybych byla upřímná, některý songy jsou fakt utáhlý jak šnek:-) Zkrátka... víte co? Udělejte si na to obrázek sami:-)  (by MARKY)

NAČO NÁZOV

"Myslieť nadovšetko" - MC (cca 90 minut) konec roku 2001

Už dlouho jsem si nepočetla mezi řádky písní nad nimiž se člověk musí trochu pozastavit, aby zjistil, že mají i dvojsmyslný podtext. Skutečně texty jsou "cool":-)... Myslím, že tahle partička má své názory v hlavě srovnané, protože rozhovor s nimi v zinu Exploze byl o skutečné realitě a ne jen o frázích (viz. Punx and Skins United)! Co se týče stylu muziky, tak při poslechu první písně, jsem si hned vybavila Davovku, ale každá kapela má svůj osobitý styl hudby, takže i Načo Názov přesto, že jsou natočeny v hardcorově laděném duchu, zní víc jak dobře. Nevím čím to je, ale strana B mě dostala mnohem víc než Áčko (na Nově:-))) Uvedu pro mě asi ty nej songy... tedy textově je parádní "Milión tvárí" (no na druhou stranu tady mi neseděl trochu zpěv, ale to je fuck:-), boží song i co se týče textu je "Chlad a teplo", ďalej je to "Slzy Zeme", "Ja sa nepoddám" a super je i "Komuže je lepšie...2002", výborný jsou "Vlkodlaci" - parádní text, ale i "Spiče girls", "Hromy-blesky"... no je jich moc. Kdo si libujete v tomhle stylu, tak si to někde sežeňte, než vydají další, protože tahle nahrávka je v pořadí již čtvrtá... (by MARKY)

N.V.Ú.

"Vzorek bez ceny" CD (38:57) 2004 Cecek Records

NVU je kapela, která na punkové scéně funguje více jak 15 let a tak je rozhodně nemá cenu představovat. Další z řady cédéček, který vydali, se jmenuje Vzorek bez ceny a já si troufám říci, že je to jedno z těch průměrných. Nikoliv snad proto, že by tam byli špatné písničky a chyběli vyložené hity, ale snad tak trochu proto, že je to prostě tak nějak pořád stejný. Pro mě byl vrcholem jejich tvorby jednoznačně počin …a v noci je tma, který přinášel něco nového, a které také asi vyšlo v pravou dobu. Vzorek bez ceny není špatná deska, má dobrý zvuk, najdeme i dobré texty, avšak o průměrnosti můžem mluvit v souvislosti s bookletem, kterej mi více než málo připomíná předchozí desku. Samozřejmě, booklet nedělá muziku, ale tak nějak mám pocit, že k němu patří a je jeho součástí. Trochu mě mrzí i texty, který jsou z 70% o stále té samé věci – zklamání z tohoto zkurvenýho světa – však tomu napovídají už názvy: Nuda šit a hnůj, Nevěřim, Pátrám, Uzavřenej, Diamanty pro prezidenta, Doba je zlá. Z tohoto výčtu vybočuje snad jen Pogo punk a RNR a Punkrock žije dál, který jsou tak nějak pozitivně laděný. Je škoda, že nejlepším songem je pro mě Jen jedna příchuť, která je však převzata od TV Smithe (by PETR BEJKOVEC 02/2005)

ODPAD

"Choďte s tým preč" - CD-R (46:09 min.) 2000

Tedy o téhle partičce jsem dlouho nevěděla co napsat... Když looknete na booklet, tak zjistíte, že samotné logo Odpadu se skládá z hákového kříže směřující do oněch ženských genitálií, punkové pavučiny, áčka a cihlového "d" - to vše dohromady protíná spínací špendlík (snad tohle všechno je odpad?!)... Tak se dejme do recenzičky... Vesměs se jedná o svižný a rychlý punkoš s převážně sociálními texty, texty ze života s nádechem ekologie atd. Uvedu pár názvů songů, které vám řeknou víc o jejich textech, tedy "Odpad" o samé špíně, "Choďte s tým preč" o odporným světě, "Kožuch", "IQ Test" o tom, že punkáči mají IQ normální, "Utrpenie", tak tenhle song je dost melancholickej až depresivní, "Nikotín", který se jim nějak prohodil se songem IQ test, ale to je fuck:-) Pohodový songy jsou "Staré časy", "Bordel", "Prečo", který je fajnový i textem. "% Martinský zdroj" je jak jinak než song o jejich pivku, který začíná vesnickou umtatávačkou, jenž se změní ve svižnou chlastací pogovačku. A závěrečná píseň je country jak ďas, ale každej podle svého gusta:-)... Celkem CD obsahuje 13 songů. Závěrem bych tuhle kapelku zhodnotila jako punkvej průměr, ale už teď jsem zvědavá na jejich další nahrávku. (by MARKY)

POSTOI

"...toto sa skončí plačom" - CD-R (32:32)

Když jsem vzala tohle "sídý" do rukou, tak první dojem z bookletu byl profi, ovšem ve věži zvuk zněl vskutku D.I.Y. (Do It Yourself) jak potvrzují i na zadní straně, což je škoda, ale chápu, že finanční stránka zde hraje velkou roli u kapely "prodírající se" do hitparád oi! mjůzik:-) Ze začátku mi to trochu připomínalo slovenskou oi! kapelu RozpoR, ale nedejte na to, protože tahle kapelka má něco do sebe a to převážně texty, který jsou vážně o něčem, ne o ničem! Parádní jsou songy :"Charita", "Mediálna Bomba", "Eko song", na který navazuje "Anti eko-song", zvláštní (textově, ne co se týče angličtiny...) je "Stop the army", ale hudebně připomínající Alexův (Clockwork Orange) známej song "Sing in the Rain"; klasickej pogo punk rozjede "Anjel smrti". Vážně, každej song má v sobě něco zvláštního a zároveň nezvyklého na Oi!/Punk kapelu!!! A nejlepší na konec "...toto sa skončí plačom".  (by MARKY)

PRIMITIV PLEBS

" Primitive Plebs" - CD-R (34:50) 2001 (Cecek Records)

Když jsem se dozvěděl, že PP vydali u Cecka Cdčko, hned jsem ho chtěl mít a tak při prvním kontaktu s Ceckem jsem ho vyměnil. Když sem ho strčil do věže, začali se z něho linout nějaké podivné hlasy připomínající zpěv duchovní hudby s textem „Na schodech uklouzl jsem po střevech, čí to byla střeva, nevím, ale mě to neva!“ Pousmál jsem se a zaposlouchal jsem se dál a to už hrál jakýsi punk“n“rol-bigboš, který mi vůbec nevadí. Druhá píseň Pravidla už je o něco rychlejší a promakanější. Nejlepším kouskem je ale Marihuana, ve které se zpívá „Marihuana….legalizovat!!!“ Hezkej textík o tom, jak to vlastně chodí, když si člověk zahulí (i když nejsem příznivcem, nevadí mi to!!!). Textíky se nezabývají nějakými problémy, nic moc se nesnaží řešit, ale o to jsou upřímnější. Fakt příjemná melodická nahrávka, která neuráží a hlavně: Primitive Plebs si na nic nehrajou, z nahrávky je cítit, že je jen tak hrát baví a o to jde především. (by KTČM)

PRIMITIV PLEBS

" O mrtvých jen dobře" - CD-R (32:34) 2004 (Cecek Records)

Primitive Plebs jsou často označováni za kapelu, který hraje hospodskej punk. Já říkám: a co jako? I hospodskej punk může totiž bejt dobrej a texty o mrtvolách jsou přece originální. PP nevynikají nějakými světobornými muzikálními výkony, avšak o tom punk nikdy nebyl a hospodskej už vůbec ne. Mě přijde jejich muzika vlastně i docela nápaditá, chlapci si na nich nehrajou a moc se mi líbí, že si jedou to svoje, hrajou si na Vysočině, občas vyjedou i za její hranice a z jejich počínání je evidentní, že se nikam nehrnou. Prostě pohoda. Mě se deska O mrtvých jen dobře prostě líbí, booklet je velmi pěknej a tak nezbývá než napsat, že PP můžu rozhodně doporučit všem, co toho moc neřeší.

(by PETR BEJKOVEC 02/2005)

PROVOKACE

"Freestyle punk" - CD-R (33:46) 2001

Zajímalo by mě, proč Provakace nazvala své první Cdčko Freestyle punk. Nevím, ale jisté je, že jedenáct písniček se nese v duchu punkovém, někdy zajíždí do Ska, ale také k HC. Písně odsejpají jak mají, akorát jsem nějak nestihl ska píseň Zebra, která má nesmyslně délku 6:14 minut a dokola se opakuje jeden motiv, dosti nudná věc. Jinak asi nejlepším kouskem jsou Křesla, i když k textu bych nějaké výhrady měl. No, texty jsou vůbec slabší stránka této kapely, ale každý ať posoudí sám. Jisté je, že Provokace umí hrát a zvukově je nahrávka v pohodě. Jako bonus je přidán klip k písni Omyl dějin – celkem hezky udělanej. (by KTČM)

ROSE MEANS ROSE 

"# 1" - MC 2001

Rose means rose – kapela, ve které hraje Fred a Karel (ex. Šanov 1) a Romana (ex. mnoho dalších kapel) + Honza Brambůrek (ex. Houpací koně a x dalších)! Jasně, budu možná trošku neobejktivní, ale když oni jsou fakt výteční. Poprvé jsem je viděl v jednom malém klubíku v Ústí nad Labem a jenom sem koukal. Parádní zpěv, punková rytmika a prostě pohoda. Písničky jsem samozřejmě poznal z jejich častých koncertů v Ústí nad Labem, ale až po 3 letech v podstatě vydali demo CD. Najdete zde 6 písní, nejlepší určitě „Zvony“, Romana zpívá fakt dobře. Texty nemají RMR vlastní, nýbrž je vybírá jejich zpěvačka. Najdete zde básně od Apollinaira, od Nezvala. Prostě se mi to líbí, vřele doporučuji. (by KTČM) 

ROZPOR

"Nezabudneme" CD-R 2000

Tahle slovenská kapela vznikla v květnu roku 1999 a co se týče stylu, přiřadila bych je k syrovému oi!/punku s jednoduchými texty. Jedná se o ne moc kvalitní nahrávku včetně barevného obalu s texty. Po vložení toho CD do přehrávače zjistíte, že se jedná právě o tuhle kapelu a žádnou jinou, jelikož hned v intru se vám drsným hlasem představí "My jsme Rozpor". Zajímalo by mě, zda jsou tihle týpci nějak zakomplexovaní vůči základním školám, ale texty s názvem "Osnovy" a "Škola je brzda" tomu trochu nasvědčují, že by sociální "inšpirácia"?! Co mě potěšilo, byl pohodovej a veselej song s názvem "FC Bambino", který je hozen do rytmu ska. Ale jak říkám, každý podle svýho gusta... (by MARKY)

ROZPOR

"Ilegálna spravodlivosť " CD-R (36:34) 2002

Tak to je nářez! Řekla bych, že na tomhle CD-R je úplně jiná sestava než na původní... Jedná se o stále hutný oi!punk s prvky HC, ovšem hudebně se velmi zlepšili! Co se týče textů... jsou o trochu více promyšlený, ovšem o některých by se dalo dost polemizovat, takže mě dost odradili. Třeba jsem nepochopila, zda některý texty jsou myšleny vážně nebo si z toho Rozpor dělá srandu, ale většina textů je o dost vážných věcech. Uvedu třeba příklad z textu "Žrádlo" - "Alkohol a cigarety oslabujú vel´a hnutí. V punku viacej žrádla, punkáči sú strašně chudí. Vyhadzovať prachy za chlast, to neni pre zdravý rozum. Bielkoviny, tuky, jouly konzumovať neni konzum..." nebo  text "Zákon(y) aj pre bohatých" - "Keď chceš niečo študovať a nie si bohatý, choď kanále kopat..." nebo poslední text, který si nenechám odpustit je "Hygiena" - "Nevadí mi plochý trup, no neošetrovaný chrup. Máš u mňa "velký bod", cítim z teba silný pot. Srdce mi "prudko buší" z oranžády z tvojich uší. Už som preč s nervami z jej špiny pod nechtami..." Abych nebyla ve skepsi, tak třeba tyto texty mají co do sebe: "Ilegálna spravodlivosť", "Výtržnosti", "Tajný fízel", "-izmus" a "Exekúcia"! (by MARKY)

SEX DEVIANTS  

"Cesta do očí" CD (37:42) leden 2003 (Papagájův hlasatel Records)

Parádička… Sex Deviants nejen, že jsou velcí pohodáři, ale hrají i parádní melodický punk. „Cesta do očí“ nese název jejich alba, které obsahuje celkem 13 písní. Sex Deviants by nebyli moc sexy, kdyby s nimi nezpívala jejich půvabná Olinka. Většina písní je odzpívána v kombinaci ženského a mužských zpěvů, což udává celému albu pestrost a melodičnost. Co se týče textů, tak ty jsou většinou zpívané česky, ale najdou se zde i dvě výjimkyJ Řekla bych, že mezi mé favority patří snad všechny songy, ale ne vyberu tedy ty nej… suprový písně jsou „Noční píseň“, „Vlci“, „Revolution“, „Pískací“, „Sprchovací koutek“ – alias švanda songJ, ale parádní je „Tak už táhni“, „Nevěříš“ je hustej song, kde zpěvačka vám dokáže, že nezpívá jen mělo-zpěvyJ, parádní je i „Cesta do očí“, ale i "Rovnátka" nenechají vaše bránice napokoji atd. Kvalita celé nahrávky je na výborné úrovni. Co bych trochu vytkla je jednoduše zpracovaný obal, ale možná to bylo účelem Sexíků, protože v jednoduchosti je krása… Velice doporučuji, protože toto album je skutečně vynikající a je jedno z mých nej!!!  (by MARKY)

STATUS PRAESENTS

"Come alive" CD-R (14:03) červenec a říjen 2003 + (80 Mb mpeg video) červen-červenec 2003

Óká… jdeme na to! Tákže fajn odmyslete si, že tahle band-a hardcoristů žije v matičce Praze a zaposlouchejte se do 4 songů, které vás okamžitě přenesou na koncert NY HC kapel. O tom svědčí i jejich bravurně zpívaná angličtina, což některým českým anglicky zpívajícím kapelkám trochu chybí. Zůstanu-li ještě u textů, tak vám samotné názvy songů napoví jakým směrem se Status ubírají. Při prvním poslechu se mým favoritem stal song s názvem „Come alive“, který nebezpečně stíhal „What I am“ současně s „How dare you?“, oukej tak ještě na čtvrtém místečku se umístil „Government“, který není poslední, ale v hodnocení musí být jeden první a druhý zkrátka druhý:-) Při x-tém protočení tohoto kotouče proniknete do kvalitního hardcoru made in CZ, který je prosypán neuvěřitelnými vychytávkami. Když si toto mini pálené CD hodíte do compu, tak vězte, že vás videoklípky těžce usadí na židli… proč? protože zrovna na song „Come alive“ je dost coolově natočený klípek, který byl vytvořen ze záběrů z koncertu Statusu, z nahrávání ve studiu Hostivař a zároveň ze závodů bikerů s kvalitními skoky a pády.. vše je skutečně parádně do sebe zastříhané a smíchané. Druhý klípek k songu „What I am“ je zaměřen jen a jen na bikery. Některé záběry z toho klípku jsou součástí bookletu, který je velmi jednoduše proveden (ale v jednoduchosti je přeci krása, ne?). Dokonce zde nenaleznete ani texty, ty však není problém sehnat na jejich webových stránkách. Jako závěrečný bonus vám Status nabídnou výtečný, „zhulenecky“ joke(ový) záběry ze studia:-) Co tedy dodat na konec? Od Status Praesents můžeme očekávat ještě velké věci, protože kluci mají jasně stanové cíle, kterých díky své profesionalitě a kvalitě jisto jistě dosáhnou!!! (by MARKY 4/2004)

STATUS PRAESENTS

"AATRA" CD-R (32:24) přelom 2004/2005 + AATRA dokument 108 MB mpg video + Caspar´s view 171 MB mpg klípek

Oh yeah! Máme tu nový tmavo-modrý kotouč od Statusů s neznámým názvem „AATRA“... a že je pěkně řízlý, SP-éčka se s tím „nemazlí“, i když nemazlí není přesné slovo, protože místy vám přijdou, že se s danými tóny přímo muchlali, hi:o) Ne, ale ve srovnání od jejich předešlého počinu „Come alive“, dosáhl tento jejich výtvor tvrdší změny. Zkusme si rozebrat song od songu... celkem tento disk nese 10 písní... a od první se upřímně neodtrhnete, budete si pouštět stále dokola, takže si rovnou někde sežeňte jen ten první song a zbytek... hi, neeee radím špatně, protože pokud nedojdete až do konce nebudou vaše chuťové buňky plně uspokojeny:o) Každá píseň má nějakou zajímavou vychytávku, která vás jisto jistě dostane... U mne to vyhrály zpomalené a procítěné pasáže, které najdete skoro v každé písni, byť pokaždé jinak a dost coolově podané. Mými favority tedy jsou první song „Note“, osmička „Prophecy“ a poslední „Don´t give up“, no i když taková troječka „Get out“ a rychlo-zpěvová šestička „All the time“ s natáhlými slokami taky není špatná, jo z takové čtyřky „Dos murrenos“ je trochu cítit punk, takže jsem doporučila i dobře, když jeden známý se rozhodoval mezi novým CD Totáčů a Statusů;o) Aby jste si neřekli, že je to trochu málo 10 písní, tak vám Statusové přihodili ještě dokument z natáčení, který ze začátku je trochu nudný, ale tak od poloviny vás začne bavit a hlavně na konci se dovíte, co znamená již výše zmiňované a neznámé slovo AATRA:o) Já vám to taky neprozradím, protože bych vás ošidila o touhu dozvědět se pravý význam tohoto slova;o) hi. A jako bonusek se vám dostává ještě videoklípek s názvem „Caspars View“, který není dvakrát extra, ale zas bych ho neřadila do typu „českých narychlo natočených“ klípků, protože má i děj a něco fajny v sobě má:o) Vím, že to teď už nezakecám, ale trochu upřímnosti neuškodí, že?! :o) Dostávám se k samotnému bookletu, který je skutečně dost originální... vlastně se vám dostává do rukou taková malá tmavo-modrá knížka... příběh jedné pražské hc kapelky, která je již v Čechách známá, jen by potřebovala ještě popostrčit o kousíček výš:o) Když jsem se pídila po tom, kdo vymyslel takový zajímavý nápad tvrdého obalu knížky, tak mi bylo řečeno, že někteří členové Statusů končili minulý rok s vejškami a noční hodiny strávený u compu vyvrcholily ve svazování diplomek, takže spíš ne knížka, ale taková malá SP-éčková diplomka:o) hi. Co se týče kvality nahrávky, tak ten, kdo slyšel nahrávky z Hostivařského studia, ve kterém byl mimo jiné nahráván i jejich předešlý počin, může posoudit tuto recenzovanou nahrávku, která se svou kvalitou skutečně moc neliší od Hostivaře, proto LK Audio (teď nevím, zda si nevypípám reklamu:o))) všechna čest... Závěrem se pokusím shrnout vše do jedné věty... je vidět, že si kluci s AATRou dost pohráli, i když si nemůžu nerejpnout, že je o kapánek tvrdší, ale zas na druhou stranu je OUKEJ! (by MARKY 6/2005)

THE SACHSCHADEN

"...rock´em till orgasm!" - 7´´ EP 2000

Sachschaden je berlínská pětice mladíků, kteří hrají poměrně slušný punkrock, který je ale určitým způsobem ovlivněn US neopunk scénou 90. let. Ovlivnění je slyšet hlavně v úvodní „Human machines“, která pojednává o tom, že by komunikace měla být základem společnosti. Najdete zde ale i veselejší písně, například „My summer“, která je o tom, jak super je léto!!! (souhlasim!!!). Na tomhle EP je celem 5 songů se zapamatovatelnými refrény.  Součástí EP jsou 2 samolepky, spousta fotek a samozřejmě nechybí ani texty. A kdo by chtěl Sachschaden poznat lépe, nechť se podívá na jejich homepage www.sachschaden.rockt.de (by KTČM) 

Totální nasazení

"Když mrvy na šichtu táhnou" -  CD, MC 2005 (Cecek Records)

Je těžké hodnotit již 6. desku této slánské kapely. Totální nasazení zná asi každý a každý také zřejmě po tolika nahrávkách a tolika písních musí vědět, co může od těchto „punkerů“ očekávat.

Po, z mého pohledu nepříliš vydařené, desce Crab-ala-ganja, kde silnou stránkou byly hlavně texty, přichází TN s další deskou, kde je sice velmi precizní zvuk, vcelku dobré texty, avšak nikoliv příliš invence v muzice. Já osobně jsem si poslechla desku několikrát a čím více jsem ji poslouchala, tím více mi jednotlivé písně navozovali pocit, že už jsem je jednou slyšela (ale to se mi stává u každý kapely). Tento pocit mě až zarazil hlavně v písni Činčila, kde se po sloce výrazně zpomalí rychlost – je to téměř totožné jako u písně „Zloděj z Bagdádu“, kde totáči zpívají a opakují sousloví „fera cigána, fera cigána“ atd. Nevím, zda-li to byl záměr, vyprovokovat tímto směrem, ale podobnost je to značná a svým způsobem překvapující.

Na druhé straně je nutno říci, že na desce najdeme i povedené kousky. Za jednu z nejlepších písní lze považovat bez přehánění píseň „Podzimní noc“, výborná je i píseň „Za hranice“ nebo „Zakázaný ovoce“. I když tyhle písně nejsou příliš novátorské z hlediska muziky, určitě potěší výbornými refrény a povedenými texty, navíc ve mě navodili tak trochu nostalgii a radost z toho, ze totáči stále ještě umí (a to fakt precizně) udělat velkej hit typu Protidavová nebo Černobílej svět.

Závěrem bych snad ještě podotknula, že deska to celkově špatná není. Z mého pohledu je tam však zbytečně moc písniček (21). Kdyby TN s větším přemýšlením vybrali třeba 13 nejlepších, určitě by se dalo říci, že se jim po tolika letech podařilo udělat skutečně dobrou desku. A to se podaří málokomu. (by EFIČKA 05/2005)

VARUKERS

"Murder" - MC (cca. 40 minut) 2001 (Papagájův hlasatel Records)

Tuhle kapelku jsem slyšel (jako skoro všichni) na Anti Society Festu 2001 v Trutnově. Předtím jsem je vlastně znal tak nějak jen podle názvu. Oslovili mě natolik, že jsem si pořídil jejich nahrávku staršího data (nyní reedice PH Rec.), která mě trochu zklamala. Nečekal jsem, že mě to bude jako na koncertě ale: na MC není tolik energie, kolik jí měla tahle kapela při vystoupení v Trutnově, které bylo pro mnohé vrcholem festivalu (i pro mě). Najdete zde ale i přesto několik výborných kousků, které se vás zaručeně dostanou. Výbornou věcí je také booklet, kde jsou texty přeloženy do češtiny a tak si můžete udělat obrázek, o čem tahle kapelka zpívá. (by KTČM)

THE VENUSSHELLS

MC 2001

Tuhle německou kapelu z Drážďan jsem poznal na koncertě v Mnichově, kde hráli jako hlavní kapela a opravdu to stálo za to. Tehdy ještě v sestavě 2 kytary, 2 ženský zpěvy, basa a bubny (dnes jen kytara, basa, bubny). Líbilo se nám to moc a tak jsme pátrali. Sehnali jsme si kontakt a udělali koncert Liberci, kde jsme i sehnali jejich kazetku. Na ní je 8 písní a je to jakýsi demo 2001 nahrané docela amatérsky. Jejich styl by se dal charakterizovat jako směs punkrocku a psychobilly, zpěv trochu připomíná Beki z Vice Squad. V tomto duchu se nese celá nahrávka a je to opravdu nářez, i když upřímně říkám, že tahle kapela je ještě tak o 100% lepší na koncertě. A až někde budou hrát, určitě si je nenechte ujít. Už kvůli tomu, že zpívají 2 krásný holky. (by KTČM)

Vnitřní faktor

´05 – CD-R (d.i.y.)

Druhé CD kladenské kapely Vnitřní faktor z přelomu roku 03/04 se nese z mého pohledu v duchu klasického punku a dalo by se říct, že i texty tomu odpovídají (zkrátka klasika jako např. „Antivojenská, Krutý svět, Nadějné vyhlídky“). Osobně si snad ani netroufám kapelu zařadit po bok nějakých jejich známějších přátel, avšak určitě lze říci, že Vnitřní faktor není z určitého ohledu úplně obyčejná tuctová kapela. Tu a tam lze zaslechnout pěkné vyhrávky, zajímavostí jsou docela specifické „stoptajmy“ a také střídání pomalejších a rychlejších pasáží. Já osobně nacházím problém úplně jinde, nikoliv v muzice či textech. Zásadním průserem je zvuk. Nelze říct, že je vyloženě špatnej, ale je zde strašně slyšet rozdílnost zvuku jednotlivých nástrojů v téměř každé skladbě (rytmickej buben má snad v každym songu jinej zvuk), což je pro poslouchače docela nepříjemné. Navíc celkově zvuk je hrozně zastřený, asi jako kdybych si to pustil v obýváku a šel vařit večeři do kuchyně :) V každém případě se těším na jejich studiovou nahrávku, která by mohla skutečně kapelu vyšvihnout někam výše, tedy třeba do pomyslné „první ligy“ českého punkrocku!  (by PETR BEJKOVEC 05/2005)

VOLANT

"Točte se pankáčové" CD (37:49) 2005 Cecek Records

  Nové Cdčko Volantů vychází opět na dnes již známém labelu Cecek records, což samozřejmě slibuje vždycky buď překvapení nebo zkrátka kvalitku. V tomto případě však splnilo oboje.

Jak víme, Volant má sílu hlavně na koncertech, ale tentokráte se jim konečně alespoň část energie podařila (světe, div se!) přesunout i na CD, což je podle mě věc úctyhodná. Písní je zde celkem 11 z toho 9 lze považovat za vyloženě hitový záležitosti, který si určitě zazpíváte – Z hospody jdu rovnou domu, Vole, vše je stejný nebo Každý správný dnešní člověk – to jsou hity jako pes, a i když se chvílemi může zdát, že jsou si tak trochu podobné, po pár posleších si budete jisti, že tomu tak není a každou z písní budete znát nazpaměť. Avšak 2 písně z tohoto CD mě tak trochu zklamali – poměrně špatně zazpívaná starší pecka Přišla dírou v podlaze, kde se podle mě nějak nepodařilo zpívat (tuším, že to zpívá pan Hlubočák), píseň Život není žádná láce je naopak sice moc hezky zazpívaná, ale text mi prostě nesedí, přijde mi až trapný. O intro a outro songu Moje jižní Čechy ani nemluvim, ty jsou hodny zábavové kapely z moravského venkova. I přesto lze však říci, že je to deska vynikající, zvuk je výtečnej, booklet ucházející, i když by mohl být o něco nápaditější.

Celkově se deska rozhodně povedla a nic zásadního jí nelze vytknout a tak nelze než doporučit! Víc takovejch pozitivních desek. (by PETR BEJKOVEC 02/2005)

WYKOPMY RASIZM ZE STADIONÓW

CD (57:96 min), 2002 (Jimmy Jazz Records-009)

Fotbal? Fajn, ale rasismus "vykopnem ze stadiónů", OK?! Tahle kompilace není až tak klasická jako ostatní (tzv. "best of") a to nejen tím, že se skládá pouze ze songů kapel, jenž mají fotbalový podtext či dokonce text a taktéž na tomhle CD nehledejte žádný vypalovačky. Stylem muziky  nemůže být nic jinýho než oi!punk, ska i HC. No, na druhou stranu,  já být vámi (těmi nějakými chuligány:-) tak si tuhle kompilačku pořídím, protože podpoříte parádní myšlenku, kterou je zapotřebí neustále lidem a nejen jim vtloukat do palic... Najdete zde většinou polské kapely (jasný, vždyť vydavatelství Jimmy Jazz Rec. je v úzké spolupráci s polským streetpunkovým fanzinem Garaz), tedy z těch známějších polských bandů zde najdete The Analogs, Prawda, Leniwiec dále Lumpex´75, Psy Wojny, Bulbulators, Lotyn, The Thinners, Trawnik a spousta dalších zajímavých polských kapel, z ciziny přispěli kapely - Los Fastidios a Klasse Kriminale, Stage Bottles "Hooligan" a Oiters "Wenn wir spielen". Celkem suma sumárum je to 20 songů + jeden bonus! Teď něco k bookletu, proč vlastně byla tahle kompilace zrealizována (za překlad díky Pawlovi): Původní verze písničky kterou nahrál Fort BS v roce 1986 pod vlivem šoku který způsobila tragédie na stadionu Heysel v Bruselu na jaře roku 1985. Tehdy nazi-hooligans z FC Liverpol vyprovokovali nepokoje během finále Evropského poháru s Juventusem Turín, během nich zahynulo 38 osob a 454 lidí utrpělo zranění. Hodně z písniček, které jsou na kompilaci vzniklo jako souhlas s nynější kampaní "wykopmy rasizm ze stadionow" (vykopeme rasismus ze stadionu pozn. překl) nebo pod vlivem téhle myšlenky. Některé písničky vznikly nezávisle od obou aktivit a další songy vznikly proto, že kapely chtěly podpořit všechny jejichž srdcím je blízká myšlenka téhle desky a celé kampaně Wykopmy rasizm ze stadionow. (by MARKY)

ZEMĚŽLUČ  

"Systém kanibal" - CD, MC, LP (40:36) 12/2002; Papagájův hlasatel Records

Tuhle recenzi bych mohla začít přirovnáním Zeměžluče k vínu, protože čím starší, tím lepší. Skutečně tato nahrávka má v sobě sílu, energii, vzpouru, ale zároveň i příchuť trpkosti na tuhle společnost a především na tu minulou nebo-li komunistickou. Hudebně oceníte kvality téhle punkrockové partičky a to již při první skladbě s názvem Amrum, ale i u dalších rychle našláplých písní. Tuto povedenou nahrávku tvoří celkem 19 songů z nichž tři jsou dost ulítlý a to "Hippie punx blues" se slepičími dopěvky plus poslední dvě s názvy "Bílej sex I." a "Bílej sex II." :-) Pokud si vezmete do ruky booklet, najdete v něm i pod samotným názvem Zeměžluče titulek s názvem: "Zeměžluč jsou hippie punx forever", tedy pro inteligentní lidi snad nemusím vysvětlovat a Zeměžluč už vůbec ne, proč tento dovětek tam vsunuli, protože inteligentní člověk (ať už se řadí k jakékoliv kultuře) to pochopí. Pro mne výborné songy jsou například, již zmiňovaný první song "Amrum", "Systém kanibal", "Nedej se!",  "Divnej máj", "Hurá je to tady", "To je fakt" atd. Všechny texty v bookletu najdete jak v češtině, tak i v angličtině a dále i pár fotek z nahrávání plus jako bonus dostanete vizitku a samolepku na Ritual Art, kde vás potetujou a propíchaj od hlavy až po paty:-) Na závěr bych chtěla dodat, že Zeměžluč je jedna z mála skutečně punkrockovejch kapel u nás! Tedy co dodat... výborná věc, vřele doporučuji! (by MARKY)

ZEMĚŽLUČ  

"Trvalá svoboda" - CD-R (9:11) 4/2003; Peace & Love Records

Tato krátká nahrávka s názvem "Trvalá svoboda" je jakousi reakcí na válku v Iráku, která se dostala do podvědomí asi nás všech začátkem tohoto roku. Zeměžluč se pravděpodobně jako jediná česká punkrocková kapela postavila veřejně proti této válce,  textově se angažovala a v tak krátké době nahrála čtyři songy, které mluví za celou tuto událost. Ve všech textech nenajdete konkrétní proti-americká (proti-bushovská) hesla, ale názvy songů jako "Trvalá svoboda", "Zas poteče krev", "Válka bude - musí být" a "Mírovej štváč" vám naznačí o co "go":-) Řekla bych, že zde nenajdete ani favority, ale standardní chcete-li průměrné vály od Zeměžluče. Ovšem to nic nemění na tom, že pokud jsou Zeměžluč vaši oblíbenci, určitě neváhejte a pořiďte si toto CD do své sbírky.  (by MARKY)